Typy chůd

Nejsou chůdy, jako chůdy. Dnes se můžeme setkat s mnoha typy a různými konstrukcemi. Uveďme si tedy základní typy chůd, na kterých se můžete projít nebo si dokonce zaskákat a běhat.

Dřevěné chůdy s ručním držením

Klasické dřevěné chůdy, které si v dětství zkusil vyrobit snad každý. Jedná se o dva hranoly se stupátkem v relativně malé výšce nad zemí. Hranoly jsou drženy v podpaží a pohyb je kontrolován rukama. Nohy zde nejsou pevně připevněny ke konstrukci.
Podívejte se, jak si takové dřevěné chůdy vyrobit.

Čínské chůdy

Chůdy, které jsou napevno připevněny pod kolemem a k chodidlu. Umožňují velice pružné ovládání a rychlou změnu směru. Dřevěné chůdy využívají zejména akrobati v cirkusech a průvod masek si bez nich téměř nelze představit.

Sádrokartonářské chůdy

Moderní teleskopické chůdy, které nalezly uplatnění nejen u sádrokartonářů a malířů, kteří v nich nalezli náhradu za nemotorné štafle, ale také umělců. Na rozdíl od čínských chůd umožňují stát na místě bez nutnosti neustálého přešlapování. Jedná se o nejbezpečnější typ chůd.

Skákací chůdy

Skákací chůdy, které mnozí z nás znají pod názvem Poweriser, využívají sklolaminátovou pružinu, umožňující skoky až 3 metry do dálky nebo více než 2 metry do výšky. Powerisers využívají zejména akrobati v novém cirkuse, ovšem prosazují se také jako nový sport, zvaný Powerbocking.
Na skákacích chůdách se soutěží v běhu, přeskoku přes laťku i ve freestylové show, ve které skokani předvádějí náročnou akrobacii včetně salt.Skákací chůdy

Copyright © 2010 Daniel Fajmon- Apo
Odkazy: Skákací boty
Dnes je 27.11.2021 Poslední úprava: 09.11.2012